Joga– Jest to system ćwiczeń łączący ciało, umysł i duszę. Przyjmując kolejne pozycje (asany), rozciągamy i wzmacniamy mięśnie, wydłużamy sylwetkę. Ucząc się prawidłowego oddychania zmniejszamy ryzyko zachorowań, wyrównujemy ciśnienie krwi, harmonizujemy pracę serca i układu nerwowego. Dochodzimy do niemożliwego oraz pokonujemy ograniczenia psychiczne i fizyczne. Joga to proces poprawiający równowagę, koncentrujący się na procesie emocjonalnym i umysłowym. Zajęcia uwalniają od napięć, dają psychiczne odprężenie, lepszy przepływ energii, oczyszczają i wzmacniają układ nerwowy. Joga jest dla każdego, kobiet i mężczyzn, starszych i młodszych. Dla ludzi biznesu to rozładowanie stresu, dla młodych utrzymanie sprawności ciała, a dla osób starszych poprawa kondycji i ciała.

Joga–jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej i zbiór dyscyplin duchowych. Uznaje prawo karmy (karmana) i koła wcieleń (reinkarnacja, samsara) z których wyzwolenia dokonuje się przez odpowiedni trening ciała, przestrzeganie zasad etycznych, skupienie, medytację i ascezę. Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem. Została zaadaptowana przez niektóre nurty hinduizmu, buddyzmu, dżinizmu, jest istotna również w praktykach tantrycznych i innych, w celu zniesienia uciążliwości, rozwoju duchowego, rozpoznania natury rzeczywistości W świecie zachodnim przyjmowana potocznie za zestaw ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Diametralnie inne ujęcie w prezentuje Yogi Svatmarama, opierający się na traktacie Hathajogapradipika z XV w. Ten skupia się na szatkarmie, oczyszczeniu ciała fizycznego, prowadzącego do oczyszczenia umysłu. W porównaniu z siedzącą pozycją i medytacją u Patańdźalego, istotą są asany i pranajama, co dziś, poza Indiami, jest bardziej kojarzone ze słowem joga. Jednak wszystkie ścieżki jogi prowadzą do jednego. W wyniki praktyki, na końcu drogi, uzyskuje kaiwalję, absolutną wolność, stan bezwarunkowego istnienia

Etymologia

Sanskryckie słowo joga ma wiele znaczeń, i pochodzi od sanskryckiego morfemu „yuj”, czyli „kontrola”, „jarzmo”
i „zjednoczenie”, „unia”, „połączenie”, „jedność”. Tłumaczenia to „łączyć”, „kierować” „skupiać”, „koncentrować”. Możliwe jest również, że słowo pochodzi od jogi „samadhau yujir”, co oznacza „kontemplację” lub „absorpcję”.
Ktoś, kto praktykuje jogę lub wyznaje filozofię jogi to jogin