Squash to bardzo dynamiczna i wyczerpująca dyscyplina sportu. Pochodzi z Anglii, w Polsce pojawiła się ponad 10 lat temu i szybko zyskała wielu zwolenników. Żeby nie zrobić sobie krzywdy podczas gry należy dobrze przygotować się do intensywnego wysiłku i dużych przeciążeń stawów, ponieważ:

  • w pierwszych kilku minutach gry tętno wzrasta do poziomu 80-85% maksymalnego obciążenia serca, czyli około 160 – 180 uderzeń na minutę i utrzymuje się zazwyczaj na tym poziomie przez cały mecz
  • temperatura ciała wzrasta o 2°C w ciągu pierwszych 40 minut wysiłku,
  • w ciągu godziny organizm potrafi wydalić w postaci potu ponad 2 litry wody! Dodatkowo woda wydalana jest też w postaci pary wodnej w czasie oddychania;
  • W czasie gry organizm może spalać nawet do 20 kcal na minutę, ale zazwyczaj zapotrzebowanie na energię jest trochę niższe i wynosi około 15 – 18 kcal na minutę.

Zatem przed grą obowiązkowo zalecana jest rozgrzewka. Po ok. 10 systematycznych grach squash staje się czystą przyjemnością.

Nasz kort do squasha to zamknięte pomieszczenie o wymiarach 9,7 na 6,4 m, w którym piłka może odbijać się od podłogi i wszystkich czterech ścian. Najważniejszy element stanowi przednia ściana o wysokości 4,5 m z dwoma poziomymi liniami oddzielającymi pola autowe, o którą odbija się przy serwisie i odbiorze. Profesjonalna podłoga wykonana jest z drewna bukowego, spełnia normy związane z obciążeniami układu kostnego człowieka (podwójnie legarowana), ogranicza ryzyko kontuzji oraz zapewnia odpowiednie dla tego typu podłóg sportowych parametry użytkowe. Piłka do squasha jest nietypowo miękka i rzucona o podłogę odbija się tylko kilka centymetrów, jednak uderzona przez zawodowca potrafi osiągnąć prędkość nawet 300 km/h, co najlepiej obrazuje ogromny dynamizm tej gry. Squash to gra dla ludzi aktywnych, chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i refleks.

Uproszczone zasady gry; W Squasha grają dwie osoby. O tym kto zaczyna grę decyduje losowanie. Punkt zdobywa tylko serwujący, jeśli go nie zdobędzie, prawo do serwowania przechodzi na przeciwnika. Serwujący może zacząć grę z dowolnego pola, ale musi zmieniać je po każdym zdobytym punkcie. Przy serwisie gracz musi mieć przynajmniej jedną stopę w polu serwisowym. Piłka powinna uderzyć bezpośrednio w ścianę przednią-powyżej linii serwu, a poniżej górnej linii autowej. Potem musi trafić w przeciwne pole serwisowe (ćwiartka odbioru). Przedtem może odbić się od bocznej lub tylnej ściany. Po serwisie piłka powinna zostać odebrana i trafić w ścianę przednią miedzy „blachę” i linię autową. Punktu nie zdobywa się, gdy piłka przed odebraniem dwa razy odbije się od podłogi, trafi w „blachę”, uderzy w linie autowe lub poza linie. Piłka może odbić się od podłogi tylko raz, natomiast od ścian bocznych i tylnej dowolną ilość razy. Mecz składa się z 5 setów. Set wygrywa ten, kto zdobędzie 9 punktów. Przy remisie 8:8 serwuje się na zmianę do dwóch punktów przewagi. Sprzęt do grania (piłeczkę i rakiety) można wypożyczyć na miejscu. Koniecznie buty na jasnej podeszwie!

ZOBACZ TAKŻE REGULAMIN I ZASADY SQUASHA !